Spektaklyje vaidina du kviestieji aktoriai

100-asis teatro spektaklis – 100 Lietuvos metų.

Akistata su savo giminės istorija – premjera „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo"

Alytaus miesto teatras rengiasi dar vienai šių metų premjerai. Minint atkurtos Lietuvos šimtmetį,  režisierius Arvydas Lebeliūnas stato spektaklį „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo". Premjera  2018 m. vasario 15 ir 22 d. 18 val. Alytaus miesto teatre.

Simboliška, kad Lietuvai minint nepriklausomos valstybės šimtmetį, Alytaus miesto teatras, skaičiuojantis daugiau nei ketvirtį amžiaus, žiūrovams dovanoja šimtąjį teatre sukurtą spektaklį. Dramaturgas Mindaugas Valiukas specialiai Alytaus miesto teatrui sukūrė pjesę „Kaip akmuo". „Tai istorija apie beveik šimtmetį besirutuliojančią vienos giminės, vieno namo istoriją. Namas šiame spektaklyje yra ir  valstybės, mažos, bet labai gajos ir drąsios, metafora, kurios pamate įmūrytas tikėjimas savo ateitimi. Laikas ir istorinės aplinkybės buvo negailestingi šio namo gyventojams", – sako dramaturgas M. Valiukas.

Spektaklio veiksmas prasideda XX a. trečiajame dešimtmetyje senelio Juozapo namo statybos vietoje ir, besiremdamas į tam tikrus istorinius laikotarpius, tęsiasi iki šių dienų. Čia dirbęs žydas tarp namo savininko daiktų randa savo senelio laikrodį – savo giminės istorijos dalelę. Mainais lietuvybę puoselėjančiam Juozapui jis pasiūlo akmenį. Ne bet kokį – o akmenį iš Trakų pilies pamato, kur gimė ir gyveno Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas. Įmūrytas į šeimos namo pamatus akmuo tampa jau kitos istorijos dalimi.

Spektaklio režisierius, Alytaus miesto teatro meno vadovas Arvydas Lebeliūnas pasakoja, kad kuriant spektaklį „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo" remtasi konkrečiomis istorinėmis datomis. Skirtingais laikotarpiais namas buvo naudojamas skirtingoms reikmėms: čia veikė KPZ, kur buvo kankinami partizanai, mokykla, kolūkio raštinė. Galiausiai jis tapo išgyventų prisiminimų dalimi, bet mažai reikalingas šiandien.

O ir šiame name gyvenusių žmonių likimai buvo skirtingi, bet visus juos talžė skaudūs istoriniai smūgiai: trėmimai, praradimai, išgyventos netektys. Tačiau jame išliko ir tai, kas amžina, kas niekada nesikeičia – noras mylėti ir būti mylimam, noras kurti savo laimę ir kautis dėl jos.

„Spektaklyje daug kalbama apie tikėjimą – tikėjimą gyvenimu, ateitimi. Juk ateitis turi turėti pamatus. Kartais jie labai simboliški, o kartais labai materialūs, nes materija mes įprasminam  didelius dalykus ir lūkesčius", – kalba spektaklio režisierius A. Lebeliūnas. „Tai bus įdomi istorija, ji turėtų labai ilgai žmonėms priminti tuos istorijos laikotarpius ir mus pačius tam tikrose situacijose. Kas mes esame, kuo galėjome būti ir kuo mes tapome".

Spektaklyje kartu su Alytaus miesto teatro aktoriais scenoje pamatysime ir du kviestuosius aktorius.  Regis, taip pat simboliška, kad spektaklyje vieną pagrindinių vaidmenų atlieka alytiškis, kaip jis pats save vadina, Šiaulių dramos teatro aktorius Sigitas Jakubauskas. Prakalbus apie tai, aktoriaus akyse įsižiebė kibirkštėlė. „Atrodo, lyg iš toli atėjau, bet po valandos, regis, niekur ir nebuvau išėjęs", – sako jis. Po 40 metų pertraukos šis vaidmuo aktoriui Sigitui Jakubauskui yra pirmasis Alytaus miesto teatre. Atstovaudamas vyresnei aktorių kartai, Sigitas Jakubauskas kratosi mokytojo etiketės. „Scenoje nebūna amžiaus skirtumo, tik patirties. Kurdami spektaklį mes kalbame, daug kalbame, norime pajusti tą vientisą bendrumą", – pasakoja į kūrybinę grupę įsiliejęs ir kartkartėmis į Alytų sugrįžtantis aktorius. 

Spektaklio metu skambės atpažįstamos įvairių istorinių laikotarpių dainos, jas atliks aktorė, operos solistė Agnė Sabulytė. „Jos vaidmuo yra balsas. Labai norime, kad muzika skambėtų gyvai. Muzika taip pat yra istorija", – idėjomis dalijasi spektaklio „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo" režisierius A. Lebeliūnas.

Naujajame Alytaus miesto teatro spektaklyje dirba praktiškai visa teatro trupė.

Spektaklio muziką kuria Jonas Sakalauskas, kostiumų dailininkė Berta Bocullaitė, scenografas Sergejus Bocullo, šviesų dailininkas Vladas Šerstabojevas.

Skirtas svarbiai progai, bet ne proginis

Sudėtingą istorijos tarpsnį aprėpiančiame spektaklyje žiūrovai prašomi atsiverti ir pasiruošti akistatai su savimi, su savo šeimos, savo giminės istorija. „Noriu, kad žmogus negalvotų ateinantis į proginį jubiliejinį spektaklį. Kiekvienas tegul ateina susidurti su likiminiais, bendražmogiškais dalykais", – kalba A. Lebeliūnas. „Susidurti su gyvenimu", – priduria aktorius S. Jakubauskas.

100-ojo Alytaus miesto teatro spektaklio „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo", skirto atkurtos Lietuvos šimtmečiui paminėti, premjera vyks 2018 m. vasario 15 ir 22 d. 18 val. Bilietai parduodami teatro kasoje ir www.tiketa.lt

Alytaus miesto teatro informacija

Griežtai draudžiama Alytiškis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Alytiškis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Alytiškis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.162.151.77.

Rašyti

Portalo Alytiškis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Alytus@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Alytaus kultūros ir komunikacijos centro erdvės atgyja: vyks maudynės putose prie fontano, koncertas

Planuojama atgaivinti erdves prie Alytaus kultūros ir komunikacijos centro. Jau Liepos 24 d. jaunimui organizuojamas pirmas renginys - maudynės put...

Alytaus Dainų slėnyje šurmuliuos ,,Jotvos vartai"

8-ieji „Jotvos vartai“ Alytuje atsivers birželio 28-ąją. Nuo penktadienio iki sekmadienio Dainų slėnyje į senovę nukels praeities entuzias...