Po apsilankymo Alytaus pataiso namuose – Seimo kontrolieriaus kritika jos vadovams

Sėdint neįgaliojo vėžimėlyje nėra pakankamai vietos laisvai judėti gyvenamuosiuose kambariuose, tualeto kabinos per siauros, o į valgyklą, biblioteką, šeimos gydytojo, odontologo, psichologo kabinetus vedantys laiptai nėra pritaikyti judėjimo negalią turintiems asmenims. Tokius pastebėjimus vardija Seimo kontrolierius Augustinas Normantas po apsilankymo Alytaus pataiso namuose, kur laikomi negalią turintys nuteistieji.  

Įvertinęs žmogaus teisių situaciją Alytaus pataisos namuose Seimo kontrolierius A. Normantas pastebėjo, kad judėjimo sunkumų turintiems asmenims trūksta vežimėlių, kitų fizinę negalią kompensuojančių priemonių. Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad dušuose nėra turėklų ranktūrių, kurie padėtų judėjimo sunkumų turintiems asmenims saugiai ir laisvai judėti duše ir savarankiškai atlikti higienos procedūras.
Patikroje dalyvavę Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro darbuotojai nustatė, kad negalią turinčių nuteistųjų sektoriaus kiemelyje nėra pakankamai sėdimų vietų, todėl nuteistieji, turintys judėjimo sunkumų, vaikščiojantys ramentų, vaikštynių ar lazdų pagalba, neturi kur atsisėsti ir pailsėti.
Be to, A. Normantas atkreipia dėmesį į tai, kad nuteistiesiems neužtikrinamas privatumas asmens higienos patalpose.
„Tualetuose, dušuose, prausyklose, neužtikrinama švara ir tinkamas vėdinimas. Be to, neveikia arba yra apgadinti kriauklių čiaupai, dušo maišytuvai, jų rankenėles, klozetų vandens nuleidimo mechanizmai“, – pastebėtus trūkumus vardija A. Normantas.
Kartu su Seimo kontrolierių įstaigos vadovu Augustinu Normantu patikrinime dalyvavusi asociacijos „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ prezidentė Dovilė Juodkaitė atkreipė dėmesį į opią ir neįgaliesiems aktualią problemą įkalinimo įstaigose:
„Dėl patvirtintų, bet neužimtų arba iš dalies užimtų etatų Sveikatos priežiūros tarnyba gali būti nepajėgi teikti visas numatytas sveikatos priežiūros paslaugas įstaigoje kalinamiems asmenims“.
Seimo kontrolierių įstaigos darbuotojai pastebėjo, kad asmens sveikatos priežiūros paslaugas planuojama teikti nesilaikant tokių paslaugų veiklą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų.
„Pirma, įstaiga neturi licencijos ir leidimo-higienos paso teikti šeimos gydytojo ir gydytojo psichiatro paslaugas. Antra, vidaus ligų gydytojas teikia licencijoje nenumatytas paslaugas. Asmens sveikatos priežiūros paslaugos turi būti teikiamos laikantis tokių paslaugų veiklą reglamentuojančių teisės aktų“, – rekomendacijose pastebi Seimo kontrolierių įstaigos vadovas.
Seimo kontrolierius atkreipė Alytaus pataisos namų vadovų dėmesį į tai, kad jie turi fizinę aplinką įstaigoje tinkamai pritaikyti negalią turinčių nuteistųjų specialiesiems poreikiams, o Kalėjimo departamento vadovei rekomendavo užtikrinti, kad Sveikatos priežiūros tarnyboje dirbančių darbuotojų skaičius atitiktų Sveikatos priežiūros tarnybų tipiniuose normatyvuose numatytą sveikatos priežiūros specialistų etatų skaičių.

Seimo kontrolieriai gina žmogaus teisę į gerą viešąjį administravimą, užtikrinantį žmogaus teises ir laisves, prižiūri, ar valdžios įstaigos vykdo pareigą tinkamai tarnauti žmonėms. Seimo kontrolieriai taip pat vykdo nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį, ar baudimą fakultatyvų protokolą.

Griežtai draudžiama Alytiškis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Alytiškis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Alytiškis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 18.212.243.191.

Rašyti

Portalo Alytiškis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Alytus@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Santaikoje planuojama įrengti multifunkcinę sporto aikštelę

Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas tęsia susitikimus su gyventojais seniūnijose. Šį kartą lankėsi Krokialaukio seniūnijoj...