Vyriausybės pristatyta mokesčių reforma naudinga minimalų atlyginimą mokantiems darbdaviams ir pašalpų gavėjams

Seimo Biudžeto ir finansų komitete finansų ministras Vilius Šapoka pristatė valstiečių ir socialdemokratų Vyriausybės siūlomos mokesčių reformos gaires. Daugelis finansų ekspertų šią pertvarką vadina ne esmine mokesčių reforma, kokia buvo numatyta Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos rinkimų programoje ir Vyriausybes programoje, o kosmetiniais pakeitimais, kurie netgi pablogins dirbančių asmenų padėtį.

Įžvelgiamos trys esminės problemos dėl Vyriausybes pateiktų pasiūlymų: pirma, Vyriausybė atsisako savo pažadų imtis esminės mokesčių sistemos pertvarkos, konsoliduojant visus pajamų mokesčius; antra, įvesdama „Sodros" Neapmokestinamą pajamų dydį (NPD), Vyriausybe gundys darbdavius kurti tik menkai apmokamas darbo vietas; trečia, atsisakydama Papildomo neapmokestinamo pajamų dydžio (PNPD) už vaikus sistemos ir įvesdama visiems vienodas išmokas vaikui, Vyriausybė atsisako įgyvendinti tokią socialinę politiką, kuri skatintų žmones tuo pat metu dirbti ir auginti vaikus.
„Daugiausia nuostabos kelia tai, kad valdantieji taip „lengvai" atsisako pažado, duoto prieš rinkimus, supaprastinti mokesčių sistemą nustatant du mokesčius: gyventojų pajamų (GPM) ir pensijų draudimo (PDM). Todėl nebeliko pažado nebeskirstyti mokesčių į darbdavio ir darbuotojo, kas ne tik supaprastintų mokesčių sistemą, ne tik reikšmingai sumažintų erdvę „šešėliui", bet ir įdiegtų žymiai didesnį mokesčių progresyvumą, nes uždirbantieji minimalų atlyginimą arba mažai uždirbantieji dėl bendro NPD, mažėjančio priklausomai nuo gaunamų pajamų dydžio, mokėtų mažus mokesčius valstybei. Tuo tarpu dideles pajamas gaunantys asmenys mokėtų didesnius mokesčius", - sako Biudžeto ir finansų komiteto narys Andrius Kubilius.

Prieštaringai vertinamos pataisos, kuriose planuoja įvesti 100 eurų neapmokestinamąjį dydį „Sodros" įmokoms mažai uždirbantiems asmenims.

„Populiariai aiškinant, Vyriausybė darbdaviams duoda 30 eurų premiją, kad jie kurtų tik darbo vietas, apmokamas minimaliu darbo užmokesčiu", - pažymi A. Kubilius.
Įgyvendinus šį Vyriausybės pasiūlymą, premija darbdaviams būtų lygi apie 100 mln. eurų per metus - tiek metinių pajamų netektų „Sodra".

Kita vertus, matome prieštaravimą, kad socialinio draudimo mokestis nuo viso minimalaus atlyginimo bus skaičiuojamas net ir pusės etatu dirbančiam žmogui.
Pasak komiteto nario Mykolo Majausko, ši Vyriausybė, panašu, nusprendė didinti pašalpas gaunančių asmenų skaičių. Pirmąjį žingsnį mes jau pamatėme, kai atsisakyta pratęsti PVM lengvatos šildymui galiojimą, kas, preliminariais skaičiavimais, pašalpas gaunančių asmenų skaičių padidins 160 tūkst. gyventojų (nuo 90 tūkst. iki 250 tūkst.).
„Vyriausybė, didindama pašalpininkų skaičių, išties elgiasi nuosekliai. Tai įrodo ir dar vienas numatomas sprendimas - vaiko pinigus mokėti visoms vaikus auginančioms šeimos, panaikinus mokestinę lengvatą dirbančioms šeimoms, kadangi atsisakoma dabar taikomo 200 Eur papildomo NPD už kiekvieną vaiką, jį keičiant tiesioginėmis išmokomis. Tokiu atveju dirbantieji gaus tą pačią paramą, o pašalpų gavėjai išties pajus vaiko pinigų naudą, - sako M. Majauskas. - Mes pritariame, kad ir mokestinėmis priemonėmis reikia skatinti gimstamumą Lietuvoje, tačiau prioritetu laikome, kad tas lengvatas pirmiausia gautų visi dirbantieji. Valstiečių dauguma iš esmės keičia visuomenės elgseną, nusprendusi vaiko pinigus mokėti visiems vienodai ir tokiu būdu skatindama gyventojus ne dirbti, o gauti pašalpas".

Seimo TS-LKD frakcijos
Viešųjų ryšių grupė

Griežtai draudžiama Alytiškis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Alytiškis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Alytiškis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 3.92.28.84.

Rašyti

Portalo Alytiškis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Alytus@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Per šventinį laikotarpį nuo pirotechnikos nukentėjo 31 žmogus

Šventiniu laikotarpiu nuo pirotechnikos šalyje nukentėjo 31 žmogus.

Horoskopas balandžio 24 dienai, ketvirtadieniui

Ką gi šiandien žvaigždės žada?